מידעון רבעון שני 2018


דבר הועד המנהל

שלום לחברי וחברות אגד"ל, 
לקראת סיום הרבעון השני של השנה, הועד המנהל שמח לאחל שנת לימודים נעימה לכל התלמידים והמורים המתחילים ללמוד וללמד בשבוע הקרוב ☺
מאחלים לכולכם שנה טובה ומתוקה, מלאת חוויות טובות והצלחות.

במהלך החודשים האחרונים הועד המנהל עסק במספר נושאים עליהם נרחיב בהמשך הניוזלטר הנוכחי. ראשית, אנו מברכות את הועד המנהל החדש-ישן שנבחר על ידי חברי העמותה באסיפה הכללית האחרונה ב- 28.3.18, מיכל לרנר, שני קחטה, רונן קספרסקי, עדי ספיבק, הילה הבר, תמר משלי, הילי אידלין-לוי, שירה שתיל ומיה יכיני.

אנו רוצות להודות לחברות הועד היוצאות ריהאם מוטלק-אבו דאהוד ועינב פנחס על פעילותן למען העמותה.
בנוסף, הועד ממשיך לפעול במספר מישורים על מנת לקדם את הפרופסיה שלנו, כחודש המודעות ללקויות למידה, ייעוץ תקשורתי, חיזוק וביסוס עבודה מול משרד החינוך, עיריות וארגונים שונים ועוד.

במידעון הנוכחי תוכלו למצוא מידע על הפעילויות השונות שהתקיימו, הפעילויות המתוכננות לקראת חודש המודעות ללקויות למידה וכן הצעות עבודה והתנדבות.

כנסים, השתלמויות ומפגשי חברים
סיכום הכנס השנתי ללקויות למידה
ב-28.3.18 נערך הכנס השנתי ללקויות למידה בארגון עמותת אגד"ל. אל הכנס הגיעו עשרות אנשי מקצוע, ביניהם מאבחנים, מטפלים, סגל וחברים. פרופ' רחל שיף, ראש החוג ללקויות למידה באוניברסיטת בר-אילן, נשאה דברי פתיחה ובירכה את באי הכנס. ד"ר שלומית צפריר הרצתה על הקשר בין הפרעת קשב לקשיים רגשיים. אחריה עלתה פרופ' רחל גלי צינמון, מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב והרצתה על תהליכי התפתחות קריירה אצל אנשים עם מגבלה. המושב השני והסדנאות שאחריו עסקו בתחום הטכנולוגיות בשירות לקויות למידה, הוא נפתח בהרצאה מרתקת של פרופ' יורם עשת-אלקלעי מהמחלקה לחינוך ומיוחד בפסיכולוגיה בחינוך במכללת סמינר הקיבוצים בנושא האדם החושב בעידן הדיגיטלי. דר' בטי שרייבר מהמחלקה לחינוך מיוחד במכללת סמינר הקיבוצים סיפרה על יישומים טכנולוגיים לתלמידים עם הפרעות קשב ולקויות למידה. לאחר מכן התקיימו סדנאות ומושבים שונים שעסקו בנושאים מרתקים ורלוונטיים לעבודתנו: שמענו על קריאת טקסטים בעידן הטכנולוגי, על אפליקציות עוקפות קשיי קריאה, על תוכנת X מיינד, על שימוש בטכנולוגיה בשירות הקשב והלמידה, למדנו איך לעבוד עם מדפסות תלת מימד והתנסינו במעבדת שעשועים למוח. את הכנס סיימנו באספה כללית של חברי העמותה בה הצגנו את תכניותינו לשנה הקרובה ובבחירות לועד המנהל. תודה רבה לכל החברים שעזרו ועמלו ליצירת הכנס. נתראה שנה הבאה!   
- קישור למצגות הכנס


סיכום כנס שני בלקויות למידה למגזר הערבי
בתאריך ה- 29.4 התקיים יום העיון השני של אגד"ל בשפה הערבית בשיתוף עם מרכז אדמונד י. ספרא לחקר המוח בלקויות למידה. הכנס התקיים באוניברסיטת חיפה והגיעו אליו כ-200 איש. פרופ' אוסיד ח'טיב ראש מרכז י. ספרא פתח את הכנס ובירך את המשתתפים. לאחר מכן ד"ר יסמין שלהוב – עוואד הרצתה על פונולוגיה ומורפולוגיה בקריאת ערבית, ד"ר הייתם טאהא הרצה על למידה ססטיסטית והעדפות אורתוגרפיות בקרב ילדי גן וקוראים מתחילים. פרופ' אוסיד ח'טיב וד"ר איברהים אסדי הרצו על התפתחות הקריאה בהקשר הדיגלוסי בערבית. בהמשך היום התקיימו שני מושבים נוספים בהם הרצו סטודנטים ובוגרות ובוגרי החוגים על מגוון נושאים: השפעת הדקלום טקסטים על התפתחות אוריינית, התפתחות הידע האורתוגרפי, לקויות למידה והפרעת קשב במגזר הערבי, על המת"ל בערבית ועל מבדק ה-ADAT.

השתלמות שמש לחברי העמותה
בחודש מרץ הועברה השתלמות בנושא אבחון שמש (אבחון שבוחן יכולות שיום). המשתתפות בהשתלמות הוכשרו להעביר את הכלי על ידי ד"ר מיכל בירן מאוניברסיטת חיפה, ודנו בנושא של שילוב תוצאות האבחון כחלק מאבחון לקויות למידה.


שיתוף פעולה חדשני בין עמותת אגד"ל לבין הספרייה המרכזית לעיוורים ובעלי לקויות קריאה
חברי עמותה רשומים יכולים להפנות מאובחנים לספרייה לשם קבלת ספרים מוקלטים. הספריה משקיעה משאבים רבים בהנגשת חומרי לימוד וזו הזדמנות טובה לאפשר גם לתלמידים עם לקויות למידה להנות משירותים אלו. לאחרונה נשלח מייל בנושא זה לחברים בלבד. חברים אשר מעוניינים להשתמש בשירותים אלו מוזמנים לפנות אלינו.

חודש המודעות ללקויות למידה 2018

אוקטובר הינו החודש הבינלאומי למודעות ללקויות למידה. בימים אלו הקמנו צוות אחראי שיעבוד ויפעל להעלאת המודעות ללקויות למידה בקרב אוכלוסיות שונות ברחבי הארץ. בין הפרויקטים שמתוכננים השנה: ערב מומחים בפייסבוק, תחרות ציורים, ביצוע אבחונים בהתנדבות והרצאות לקהל הרחב. נשמח לכל השתתפות ועזרה. לפניות, הצעות, המלצות וסיוע ניתן לפנות למייל העמותה.חברי עמותה בתקשורת
ד"ר הייתם טאהא התראיין לכתבה שעסקה בנושא האבחונים והחשיבות בפנייה למומחי לקויות למידה. בכתבה מוזכרים חברי אגד"ל באופן ספציפי כאנשי המקצוע המומחים בתחום. לקריאת הכתבה לחצו כאן.

תמר פייר בכתבה על דיסלקסיה ולמה כדאי לשים לב כאשר הילד מתקשה בקריאה. לקריאת הכתבה לחצו כאן

חברי אגד"ל - "מומחי תוכן"!
בשלב זה אנו נערכים לקראת שנה נוספת של פרוייקט "מומחי תוכן" בעמותת אגד"ל. קבלנו פניות רבות מבתי ספר ומגורמים במשרד החינוך לתרום מהידע הרב שצברנו בלימודי התואר ולהדריך צוותי הוראה בבתי הספר. כדי לעמוד בביקוש, רכזת פרוייקט "מומחי תוכן", הגב' שרון כהן פרסמה קולות קוראים לגיוס של בוגרי התואר השני בלקויות למידה שחפצים להדריך צוותים חינוכיים בבתי-ספר. 

בשטח, ישנה שביעות רצון רבה מהרמה המקצועית של הבוגרים. בעקבות ההישגים שרשמנו לעצמנו השנה, קבלנו אור ירוק להמשך פעילות בבתי ספר באזור המרכז ודרישה להרחיב את העבודה לבתי ספר נוספים באזור הצפון.
מעבר לפעילות הענפה בבתי הספר, אנו מרחיבים השנה את פעילותינו למסגרות חינוך חוץ-בית ספריות: אנחנו נמצאים בשלבי תכנון של השתלמות למורים באחת מהמכינות הקדם הצבאיות. כמו כן, פנו אלינו לאחרונה בעניין השתלמות לצוות יועצים בנושא אסטרטגיות למידה. 

בהזדמנות זו, אנו פונים לחברי העמותה מאזור המרכז, שיהיו מעוניינים לקחת חלק בפרוייקט "מומחי תוכן" ולהשתלב בהנחיית מורים בבתי ספר ובמסגרות חוץ-בית ספריות, להשיב לקולות הקוראים לגיוס של מומחי תוכן. 

לצפיה בקולות הקוראים:
קול קורא למומחה תוכן בית שאן
קול קורא למומחה תוכן מכינה קדם צבאית
קול קורא למומחה תוכן בשפה הערבית לכפר ברא

הרשמה לחברות באגד"ל - 2018
לכל המומחים והמומחיות ללקויות למידה מהרו להירשם לחברות בעמותת אגד"ל, זהו הזמן!
לרישום לחצו כאן

ביטוח מקצועי
אנחנו שמחים להודיעכם כי הצלחנו להגיע להסכם עם סוכנות הביטוח רפופורט-מדנס בנושא ביטוח אחריות מקצועית למאבחנים ומטפלים – המיועד לחברים באגד"ל. הפוליסה מכסה גם נזקים תאונתיים במקום עבודתכם. הסכם זה נערך לאחר שנבדקו מספר אפשרויות מול מספר חברות ביטוח, ולאחר שהתייעצנו עם עורכי דין ומומחים בנושא.
כדאי לדעת, ביטוח אחריות מקצועית מכסה מקרים בהם מוגשת תביעה כלשהי בעקבות נזק שנגרם על ידי המומחה ללקויות למידה לאדם שלישי (למשל, תלמיד שהגיע לאבחון או לטיפול). איננו חושבים על כך, וברור לכולנו שטובת הילד עומדת לנגד עינינו. יחד עם זאת, הורים לא תמיד מסכימים עמנו ובעקבות כך אנו עשויים להיות חשופים לתביעת רשלנות מקצועית.
הביטוח מהווה רשת ביטחון שהיא רלוונטית לכל אחד ואחד מאתנו, בין אם הוא שכיר ובין אם עצמאי. קחו בחשבון, כי גם אם הנכם שכירים אינכם בהכרח מוגנים מפני תביעת רשלנות מקצועית. זוהי אחריותכם לוודא שמקום עבודתכם מגן מפני תביעות אישיות. אם הנכם עצמאיים, על אחת כמה וכמה כשאין גב ביטוחי, ההמלצה היא ככלל לא להתחיל לעבוד בהעדר כיסוי ביטוחי!
אנחנו מבקשים להדגיש – ההצטרפות להסכם הביטוח הינה אישית וולנטרית. גם מאבחנים שאינם חברי אגד"ל יכולים להצטרף להסכם הביטוח, חשוב לברר את התנאים עבור מי שאינו חבר!
פרטים נוספים על פוליסת הביטוח ניתן למצוא כאן.
במידה ותרצו שאיש קשר מטעם סוכנות הביטוח ייצור עמכם קשר, יש להירשם כאן.
 
ביטוח מקצועי
בכנס האחרון שמענו את הרצאתה של בטי שרייבר בנושא שילוב טכנולוגיות בקרב לקויי למידה, ניתן למצוא מידע רב וטיפים שונים באתר שלה כאן
יש לכם טיפים נוספים שתרצו לחלוק עם החברים? כתבו לנו!

 
 
 
דף הבית טלפוןפייסבוק