מידעון רבעון שני 2017


דבר הועד המנהל
שלום לחברי וחברות אגד"ל, לקראת סיום הרבעון השני של השנה, הועד המנהל שמח לאחל חופשה נעימה לכל התלמידים והמורים היוצאים לחופשה ☺ מאחלים לכולכם חוויות נעימות בחיק המשפחה, מנוחה ואגירת כוחות מחודשים לקראת שנת הלימודים הבאה והשינויים הגדולים שתביא עמה.
  
במהלך הרבעון האחרון הועד המנהל עסק במספר נושאים עליהם נרחיב בהמשך הניוזלטר הנוכחי. ראשית, אנו מברכים את שתי חברות העמותה, שנבחרו להצטרף לועד המנהל על ידי חברי העמותה באסיפה הכללית האחרונה ב- 6.4.17,עינב פנחס ועדי ספיבק. בנוסף, הועד ממשיך לפעול במספר מישורים על מנת לקדם את הפרופסיה שלנו:
 חודש המודעות ללקויות למידה, ייעוץ תקשורתי, מפגשי העשרה לחברים, חיזוק וביסוס עבודה מול משרד החינוך, עיריות וארגונים שונים ועוד.
 

סיכום הכנס השנתי ללקויות למידה
ב-6/4/2017 נערך הכנס השנתי ללקויות למידה בארגון עמותת אגד"ל. אל הכנס הגיעו עשרות אנשי מקצוע, ביניהם מאבחנים, מטפלים, סגל וחברים. פרופ' רחל שיף, ראש החוג ללקויות למידה באוניברסיטת בר-אילן, נשאה דברי פתיחה ובירכה את באי הכנס. פרופ' מיכל שני מהחוג ללקויות למידה באוניברסיטת חיפה, פתחה את סדרת ההרצאות עם הרצאתה המעניינת על יישומי המחקר בתהליכי אבחון של קשיים התפתחותיים בתהליכים בסיסיים וגבוהים בקריאה. אחריה עלתה הגב' דני ז'ורנו, העומדת בראש אגף לקויות למידה והפרעות קשב בשפ"י, ושיתפה אותנו בתהליכים ובשינויים המתרחשים במשרד החינוך בנושא לקויות למידה ואפשרויות התעסוקה עבור הפרופסיה שלנו. ההרצאה המרכזית של הכנס הועברה על ידי כבוד השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אשר הרצתה על משנתה בנושא האתיקה המקצועית ועל תהליך כתיבת הקוד האתי. בעקבותיה, דר' היילי וייגלט מרום והגב' אריאלה הלוינג סיפרו על תהליך כתיבת הקוד האתי למרכזי התמיכה במוסדות להשכלה הגבוהה. דר' יהודה פולק, ראש החוג ללקויות למידה באוניברסיטה העברית, שיתף אותנו בממצאי מחקריו על הקשר בין הפרעת קשב לנטילת סיכונים. לאחר מכן התקיימו מושבים שונים שעסקו בנושאים מרתקים ורלוונטיים לעבודתנו:  מאפייני דיסלקסיות שונות, תוכניות התערבות והיבטים שונים של קשיים בכתיבה. את הכנס סיימנו בהרצאתה של הגב' ענת רפופורט, מנכ"לית חברת רפופורט-מדנס סוכנות לביטוח בע"מ, בדבר ניהול סיכונים בתחום האבחון והטיפול ויתרונות הפוליסה לחברים; וכן באספה כללית של חברי העמותה בה הצגנו את תכניותינו לשנה הקרובה. תודה רבה לכל החברים שעזרו ועמלו ליצירת הכנס. נתראה בשנה הבאה!  מצ״ב קישור למצגות הכנס
 

סיכום כנס ראשון בלקויות למידה למגזר הערבי
בתאריך ה-30/4/17 התקיים יום העיון הראשון של אגד"ל בשפה הערבית במכללת סכנין. זו היתה יריית פתיחה מכובדת למסורת של ימי עיון המוקדשים לשפה הערבית בה אנו רוצים להתחיל. ההרצאות היו מגוונות ועסקו בנושאים שונים: פרופיל התפקוד של ילדים הסובלים מאסטמה קשה, הצגת מבחן ריי שמיעתי בערבית, מחקרי התערבות בשטף קריאה בערבית והנחיות ומדיניות משרד החינוך בנוגע להתאמות בבגרויות. בהפסקה הוצגו פוסטרים של סטודנטיות על נושאי התזה שלהן. המשתתפות דיווחו על שביעות רצון גבוהה הן מהתכנים והן מארגון היום כולו.
 

חברי אגד"ל - "מומחי תוכן"!
הועד המנהל של אגד״ל נמצא במגעים עם גורמים ב"מנהלת מרום" למעלה משנה, ואנו שמחים לבשר על תחילתו של פרויקט התערבות, במסגרתו הוכרו המומחים של אגד"ל כ"מומחי תוכן". לשם כך, הקמנו באגד"ל יחידה שעוסקת בבנייה של מודל התערבות בדגש על הדרכה פדגוגית למורים, על מנת להעצים את המורים וללמדם כיצד ניתן להתאים את דרכי ההוראה ולתת מענה מיטבי לכלל תלמידי הכיתה. הפרויקט החל ב-8 ביוני בביה"ס "לב יפו" בתל-אביב ובמפגש הפתיחה החגיגי השתתפו חברי הועד ריהאם מוטלק אבו-דאוד וד"ר רונן קספרסקי וכן מומחית תוכן מטעם עמותת אגד"ל, הגב' סרא חזאן, שתדריך את המורות בפועל במהלך הפרויקט בביה"ס. השאיפה היא כי בשנה הבאה תורחב השותפות לשמונה בתי-ספר נוספים במחוז ת"א.

מנהל ביה״ס לב-יפו עמראן אבו-חיט, נציגות אגד״ל ומנהלת מרום במפגש הפתיחה של הפרויקט


כנסים, השתלמויות ומפגשי חברים
  • BRC - במהלך החודשים מאי-יוני הועברה השתלמות בנושא אבחון BRC (אבחון ממוחשב שבוחן תפקודי קשב שונים לצד יכולות קוגניטיביות נוספות). המשתתפות בהשתלמות הוכשרו להעביר את הכלי על ידי הגב' רותי זמיר, נציגת BRC בארץ, ובנוסף דנו באופן שילוב תוצאות האבחון כחלק מאבחון לקויות למידה. לאור הצלחת ההשתלמות ובקשות לקיים מועד נוסף עבור מי שלא יכל להגיע, אנו מתכננים להציע בהמשך את ההשתלמות גם באזור הצפון (נעדכן אתכם ברגע שיהיו פרטים נוספים).
     
  • אסטרטגיות למידה עם ציפי משולם - אנו שמחים להציג השתלמות חדשה במגוון ההשתלמויות שלנו, ההשתלמות תעסוק בהקניית אסטרטגיות למידה והוראה בקריאה ובכתיבה. ההשתלמות תתקיים באוניברסיטת ת״א בתאריכים 5.9, 12.9, 17.9 בין השעות: 16:30-20:30. לפרטים נוספים והרשמה יש להיכנס לכאן
     
  • השתלמות מת"ל - לאור פניות של חברים וחברות רבים אנו שמחים לבשר כי המרכז הארצי לבחינות והערכה מוכן להעביר השתלמות לחברי אגד"ל (ולהם בלבד) לצורך היכרות והתנסות במערכת המת"ל. השתלמות זו מיועדת לבוגרים אשר אינם מכירים את המערכת ומעוניינים לנסות ולהשתלב באחד מן המוסדות להשכלה גבוהה בהן מוצבת המערכת. ההשתלמות הינה במפגש חד פעמי של כ- 8 שעות במהלך ספטמבר-אוקטובר. על מנת שנדע להיערך לכמות האנשים אשר רוצים להשתתף אנא מלאו את הפרטים כאן.


מפגשי חברים
בתאריך 4.9.17 יערך בחיפה מפגש חברים בנושא ביטוח. המשתתפים יזכו לשמוע את הרצאתה המרתקת של ד"ר אילנה בן-דרור שתספר על התביעה המשפטית שהוגשה לבית משפט השלום בחיפה וכן את מסקנותיה לגבי העבודה הקלינית, 'גבולות המקצוע' והזהירות הנדרשת בתהליך אבחון תפקודי למידה. לרישום היכנסו לכאן

בתאריך 22.1.18 יתקיים מפגש חברים בנושא הפרעת קשב - אבחון וטיפול. המפגש יכלול שתי הרצאות, האחת מפי ד"ר שלומית צפריר, פסיכיאטרית מומחית להתפתחות הילד, בנושא אבחנה מבדלת בין הפרעות קשב להפרעות אחרות, והשניה של ד"ר מיכל לרנר על אימון לטיפול בהפרעות קשב. שימרו ביומנים, נעדכן בהמשך עם כל הפרטים.
 

חברות באגד"ל 
לכל המומחים והמומחיות ללקויות למידה שעדיין לא נרשמו לחברות בעמותת אגד"ל, זהו הזמן!
לרישום לחצו כאן
 

ביטוח מקצועי

אנחנו שמחים להודיעכם כי הצלחנו להגיע להסכם עם סוכנות הביטוח רפופורט-מדנס בנושא ביטוח אחריות מקצועית למאבחנים ומטפלים – המיועד לחברים באגד"ל. הפוליסה מכסה גם נזקים תאונתיים במקום עבודתכם. הסכם זה נערך לאחר שנבדקו מספר אפשרויות מול מספר חברות ביטוח, ולאחר שהתייעצנו עם עורכי דין ומומחים בנושא.

כדאי לדעת, ביטוח אחריות מקצועית מכסה מקרים בהם מוגשת תביעה כלשהי בעקבות נזק שנגרם על ידי המומחה ללקויות למידה לאדם שלישי (למשל, תלמיד שהגיע לאבחון או לטיפול). איננו חושבים על כך, וברור לכולנו שטובת הילד עומדת לנגד עינינו. יחד עם זאת, הורים לא תמיד מסכימים עמנו ובעקבות כך אנו עשויים להיות חשופים לתביעת רשלנות מקצועית.
הביטוח מהווה רשת ביטחון שהיא רלוונטית לכל אחד ואחד מאתנו, בין אם הוא שכיר ובין אם עצמאי. קחו בחשבון, כי גם אם הנכם שכירים אינכם בהכרח מוגנים מפני תביעת רשלנות מקצועית. זוהי אחריותכם לוודא שמקום עבודתכם מגן מפני תביעות אישיות. אם הנכם עצמאיים, על אחת כמה וכמה כשאין גב ביטוחי, ההמלצה היא ככלל לא להתחיל לעבוד בהעדר כיסוי ביטוחי! 
אנחנו מבקשים להדגיש – ההצטרפות להסכם הביטוח הינה אישית וולנטרית. גם מאבחנים שאינם חברי אגד"ל יכולים להצטרף להסכם הביטוח, חשוב לברר את התנאים עבור מי שאינו חבר!
פרטים נוספים על פוליסת הביטוח ניתן למצוא כאןבמידה ותרצו שאיש קשר מטעם סוכנות הביטוח ייצור עמכם קשר, יש להירשם כאן.
 

קול קורא: לקיחת חלק בכתיבת הקוד האתי של המומחים ללקויות למידה

צוות האתיקה של אגד"ל פותח את שעריו ומזמין מומחים ומומחיות ללקויות למידה לקחת חלק בכתיבת הקוד האתי של המקצוע. לפרטים נוספים לחצו כאן.
 
 
הכנות לקראת חודש המודעות ללקויות למידה 
חודש המודעות ללקויות למידה יצוין בחודש אוקטובר 2017 וגם השנה מטרתנו היא קידום המודעות בנושא לקויות למידה והפרעות קשב. במסגרת הפעילויות השנה נקיים, בין השאר, אבחונים בהתנדבות, פרסום כתבות בתקשורת, ערב מומחים בפייסבוק, תחרות ציורים. המעוניינים להתנדב לפעילויות השונות במסגרת חודש המודעות מוזמנים לעשות זאת בטופס ההרשמה הבא. 

 

פינת הטיפים
  • לאלו בינינו העוסקים בהוראה מותאמת או בהוראה בכיתה, ומשתמשים במתודה של 'שמש אסוציאציות', הנה הצעה טכנולוגיות ליצירת שמש אסוציאציות און ליין בכיתה. בעזרת טלפונים ו/או מחשבים כל תלמיד יוכל להיכנס לקישור שתכינו ולכתוב בעצמו את מחשבותיו ודעותיו ללא צורך בהמתנה. לצפייה ניתן ללחוץ כאן.
  • לשחק זה כיף! ותמיד כדאי לשלב משחקים בעבודה עם תלמידים. יש משחקים מוכנים מראש, אבל הכי כיף לדעתנו להכין את המשחקים ביחד עם התלמידים. בדיוק בשביל זה צירפנו את הקישור הבא בו תמצאו את האתר המעולה של אפרת גז, באתר אפשר למצוא תבניות משחק קלאסיות שניתן להוריד למחשב ולהתאים אותן לתלמידים, מי שמתעקש/ת תוכל למצוא באתר גם משחקים מוכנים שרק צריך להדפיס ואפשר ישר להתחיל לשחק. לחצו כאן.
 
יש לכם טיפים נוספים שתרצו לחלוק עם החברים? כתבו לנו!
 
 
 
דף הבית טלפוןפייסבוק