מידעון רבעון ראשון 2018


דבר הועד המנהל

שלום לכולם, 
הסתיימה עוד שנת פעילות של העמותה וזה הזמן לעדכן אתכם במה שצפוי לנו בחודשים הקרובים וכן לסכם את השנה שחלפה.

דבר ראשון חשוב לנו להזכיר שחידוש החברות לעמותה במחיר מוזל יתאפשר רק עד ה- 28.3.2018.
לפרטים מלאים בנוגע לחידוש החברות לחצו כאן 
 

אז מה צפוי לנו בתקופה הקרובה?
בתאריך ה- 28.3.18 יתקיימו בחירות לוועד המנהל של העמותה וכן לוועדת הביקורת של העמותה. על פי תקנון העמותה, שאושר באסיפה הכללית בשנת 2015, אחרי ארבע שנים הגיע הזמן לערוך בחירות לועד המנהל ולוועדת הביקורת ולתת הזדמנות לחברים חדשים להיות חלק בתהליך המאתגר והמעניין הזה. חלק מאיתנו (חברי הועד המנהל וועדת הביקורת הנוכחיים) מתכוונים להתמודד גם בבחירות הקרובות ואחרים מעדיפים לפרוש, אך להמשיך להיות פעילים בדרכים אחרות. אנחנו מאחלים בהצלחה לכל החברות והחברים שיחליטו להתמודד בבחירות הקרובות.

הועד המנהל קובע את מדיניות העמותה ועובד רבות על מנת לקדם את מטרות העמותה לאורך השנה. המעוניינים להגיש מועמדותם לחברות בועד המנהל של העמותה מוזמנים להיכנס לקישור הבא

ועדת ביקורת, שהיא הגוף המבקר של העמותה, פעלה בארבע השנים האחרונות לבדיקת ההתנהלות הכספית של העמותה, את פעילותה ואת עמידתה במטרותיה. המעוניינים להגיש את מועמדותם לחברות בועדת ביקורת של העמותה מוזמנים להיכנס לקישור הבא.


הכנס השנתי ללקויות למידה
ביום רביעי, ה- 28.3.2018 יתקיים הכנס השנתי ללקויות למידה, שיעסוק הפעם, בין השאר, בהיצע ובחידושים הטכנולוגיים בתחום לקויות הלמידה, וכמובן שהולך להיות מעניין. לפרטים ורישום לחצו כאן
 

יום העיון השני בנושא אבחון וטיפול בשפה הערבית

יתקיים בחיפה בתאריך 29.4.18. במהלך יום העיון יתקיימו הרצאות ומושבים מקבילים בנושאים שונים הנוגעים ללקויות למידה בשפה הערבית. פרטים נוספים נפרסם בהמשך.

השתלמויות עתידיות

אחת ממטרות העמותה היא קידום המקצועיות של החברות והחברים גם לאחר סיום הלימודים, בדיוק בשביל זה הקמנו את מערך ההשתלמויות שלנו ואנו מציעים מגוון השתלמויות שיענו על הצרכים המקצועיים של כולנו. הפעם אנחנו שמחים לבשר על קיומן של שתי השתלמויות חדשות ואחת שחוזרת לאור הביקוש לסיבוב נוסף.

השתלמות בנושא שיום ומבדק "שמש" – ההשתלמות תעסוק בתהליך השליפה הלקסיקאלית (שיום) ויוצג בהרחבה מבדק "שמש" לאבחון ליקויים בתהליך השליפה הלקסיקאלית. לפרטים נוספים ורישום לחצו כאן

השתלמות משחקים – אנחנו שמחים להודיע על קיומה של השתלמות חדשה שתעסוק כולה בשילוב משחקים בתהליך ההוראה. ההשתלמות תתקיים במאי באזור המרכז. פרטים נוספים יפורסמו בהמשך.

השתלמות BRC – לאור הביקוש בחודשים יוני-יולי תיפתח השתלמות BRC נוספת בתל אביב.לפרטים נוספים ורישום לחצו כאן

 

עדכונים מהשטח – סיכום פעילות העמותה ב-2017

כנסים
לאורך השנה העמותה קיימה שלושה כנסים שונים, ביניהם הכנס השנתי ללקויות למידה שהפך כבר למסורת ולקחו בו חלק כ-200 אנשי מקצוע, יום העיון הראשן על חקר לקויות למידה בשפה הערבית, שהתקיים השנה בפעם הראשונה במכללת סכנין וכנס התעסוקה השני בו לקחו חלק עשרות סטודנטים ובוגרים טריים ושמעו על אפשרויות התעסוקה שלהם בעתיד.

חודש המודעות ללקויות למידה והפרעות קשב 
באוקטובר 2017 ציינו את חודש המודעות ללקויות למידה. במסגרת החודש קיימנו מספר פעילויות שמטרתן היתה העלאת המודעות ללקויות למידה ולהפרעת קשב בקרב הציבור. להלן הפעילויות העיקריות שהתקיימו במהלך החודש:

  • תחרות ציורים נושאת פרסים – בתחרות השתתפו ילדים עם לקויות למידה והפרעות קשב והציורים אוגדו יחד ללוח שנה יפה, המחולק בימים אלה לחברי העמותה לשנת 2018. רוצים לראות את הציורים הזוכים? לחצו כאן.
  • ערב מומחיות בעמוד הפייסבוק של העמותה – גם השנה קיימנו ערב שאלות ותשובות בעמוד הפייסבוק שלנו, הגיעו אלינו שאלות רבות שקיבלו מענה מקצועי מצד המומחיות שלנו.
  • ביצוע אבחונים בהתנדבות על ידי חברי העמותה – השנה כ-40 ילדים וסטודנטים אובחנו בהתנדבות על ידי חברות וחברי העמותה שהתנדבו לכך. אנו רוצים שוב להודות לכל מי שהתנדב וסייע להצלחת הפרוייקט.  
  • פרסומים רבים באמצעי התקשורת השונים (רדיו, טלוויזיה ועיתונות כתובה) – במהלך חודש המודעות ובתקופה שקדמה לו השקענו רבות בתחום התקשורת, רוצים לראות מה היה לחברות שלנו להגיד או לכתוב? לחצו כאן.

השתלמויות שהתקיימו לאורך השנה
במהלך השנה נערכו שלוש השתלמויות, שתיים מההשתלמויות היו מיועדות למאבחנות ובהן היתה הזדמנות לרכוש ידע בכלי אבחון חדשים (BRC ומת"ל), השתלמות נוספת היתה בתחום אסטרטגיות הלמידה וההוראה בקריאה ובכתיבה. תגובות המשתתפים בהשתלמויות השונות היו טובות ואנו שוקדים כל הזמן על הוספת השתלמויות נוספות עבור החברים.

מפגשי חברים
במהלך השנה התקיימו שני מפגשי חברים בהם היתה הזדמנות לחברי עמותה להיפגש אחד עם השני ולשמוע הרצאות מרתקות על התכנית החדשה של משרד החינוך, על דיסלקסיות ועל חשיבות הביטוח המקצועי.

פגישות עם משרד החינוך
גם השנה נציגי הועד המנהל נפגשו עם נציגי אגף לקויות למידה על מנת לשמוע על התכניות החדשות של המשרד ולהשמיע את עמדתנו. בעקבות המפגשים הגיעו נציגות משרד החינוך לפעילויות השונות שערכנו במהלך השנה (מפגשים וכנסים) לספר על מה שעתיד לקרות ולשמוע מהחברים את דעתם.

 

פרוייקט "מומחי תוכן"
בשלב זה אנחנו נמצאים בשנת פיילוט של פרוייקט "מומחי תוכן" בעמותת אגד"ל. קבלנו פניות רבות מבתי ספר ומגורמים במשרד החינוך לתרום מהידע הרב שצברנו בלימודי התואר ולהדריך צוותי הוראה בבתי הספר. כדי לעמוד בביקוש, גייסנו רכזת פרוייקט "מומחי תוכן", הגב' שרון כהן. שרון עוסקת בהקמה של תשתית ארגונית לפרוייקט "מומחי תוכן" כולל גיוס של מומחי תוכן שיכנסו לבתי הספר וינחו את צוותי ההוראה ובמקביל היא נפגשת עם גורמים ממשה"ח כדי לקדם את הכניסה לבתי הספר. גייסנו מומחית תוכן, הגב' סירא חנא חזאן, שעושה חיל בהדרכת מורים בשפה הערבית בביה"ס ביפו. לאחרונה, קבלנו אור ירוק לכניסה לשני בתי ספר נוספים באזור המרכז, אחד דובר ערבית ואחד דובר עברית, ומסתמן שבקרוב נקבל אישור לכניסה לבתי ספר נוספים באזור נתניה.

בהזדמנות זו, אנו פונים לחברי העמותה מאזור המרכז, שיהיו מעוניינים לקחת חלק בפרוייקט "מומחי תוכן" ולהשתלב בהנחיית מורים בבתי ספר, להשיב לקול קורא לגיוס של מומחי תוכן ולהגיע לראיון עבודה אצל רכזת התוכנית. לצפיה בקול הקורא לחצו כאן.

הרשמה לחברות באגד"ל - 2018

לכל המומחים והמומחיות ללקויות למידה מהרו להירשם לחברות בעמותת אגד"ל, זהו הזמן!
לרישום לחצו כאן
פעילות צוות אתיקה
צוות האתיקה של העמותה שוקד בחודשים האחרונים על כתיבת הקוד האתי של הפרופסיה שלנו. ועדת אתיקה נפגשה כבר מספר פעמים וגיבשה עקרונות אתיים רלוונטיים למקצוע, בהתאם לדילמות שהועלו על ידי חברי העמותה, ותוך בחינה של קודים אתיים במקצועות אחרים.

אגד"ל והספריה המרכזית לעיוורים ולאנשים עם לקויות קריאה נותנים לחברי העמותה הטבה!
ספריית העיוורים פועלת להנגשת ספרי הלימוד, ספרות, עיתונות ועוד עבור עיוורים ואוכלוסיית לקויי הלמידה ע"י התאמת התכנים הכתובים לקבצי שמע, כתב ברייל והגדלת האותיות. הנגשה זו עשויה לסייע רבות לתלמידים עם לקויות למידה בהתמודדות עם הדרישות הבית-ספריות ותחומי העניין האישיים שלהם. בשל כך, עמותת אגד"ל והספריה המרכזית לעיוורים ולאנשים עם לקויות קריאה יצרו שיתוף פעולה בו חברי אגד"ל מקבלים את האפשרות להפנות מאובחנים שלכם לספריה לשם קבלת שירות. חשוב להדגיש כי שירות זה ניתן כיום רק לפסיכולוגים, ולכן יוזמה זו הינה חשובה ביותר. חברי עמותת אגד"ל יזכו להנות משירות זה ללא עלות נוספת. אנו מאמינים כי שימוש נכון ויעיל בשירותי הספריה יכול לקדם רבות את התלמידים איתם אנו עובדים.

ביטוח מקצועי

עמותת אגד״ל שמחה להזכיר על קיומו של הסכם עם סוכנות הביטוח רפופורט-מדנס בנושא ביטוח אחריות מקצועית למאבחנים ומטפלים – המיועד לחברים באגד"ל. הפוליסה מכסה גם נזקים תאונתיים במקום עבודתכם. הסכם זה נערך לאחר שנבדקו מספר אפשרויות מול מספר חברות ביטוח, ולאחר שהתייעצנו עם עורכי דין ומומחים בנושא.

כדאי לדעת, ביטוח אחריות מקצועית מכסה מקרים בהם מוגשת תביעה כלשהי בעקבות נזק שנגרם על ידי המומחה ללקויות למידה לאדם שלישי (למשל, תלמיד שהגיע לאבחון או לטיפול). איננו חושבים על כך, וברור לכולנו שטובת הילד עומדת לנגד עינינו. יחד עם זאת, הורים לא תמיד מסכימים עמנו ובעקבות כך אנו עשויים להיות חשופים לתביעת רשלנות מקצועית.
הביטוח מהווה רשת ביטחון שהיא רלוונטית לכל אחד ואחד מאתנו, בין אם הוא שכיר ובין אם עצמאי. קחו בחשבון, כי גם אם הנכם שכירים אינכם בהכרח מוגנים מפני תביעת רשלנות מקצועית. זוהי אחריותכם לוודא שמקום עבודתכם מגן מפני תביעות אישיות. אם הנכם עצמאיים, על אחת כמה וכמה כשאין גב ביטוחי, ההמלצה היא ככלל לא להתחיל לעבוד בהעדר כיסוי ביטוחי!
אנחנו מבקשים להדגיש – ההצטרפות להסכם הביטוח הינה אישית וולנטרית. גם מאבחנים שאינם חברי אגד"ל יכולים להצטרף להסכם הביטוח, חשוב לברר את התנאים עבור מי שאינו חבר!
פרטים נוספים על פוליסת הביטוח ניתן למצוא כאן. במידה ותרצו שאיש קשר מטעם סוכנות הביטוח ייצור עמכם קשר, יש להירשם כאן.


פינת הטיפים

  • Roojoom – מאפשר לארגן תוכן ותהליכים על ידי יצירת מסלול מקוון. המשתתפים יוכלו לעבור בין התחנות השונות, לרכוש ידע, לענות על שאלות, לצפות בסרטים ועוד. ההרשמה היא חינם לאנשי חינוך! כלי מדהים ושימושי, שיכול לסייע לאנשי מקצוע רבים, הורים ועוד. לצפייה בסרט הדגמה לחצו כאן. לצפייה בסרטון הדרכה של משרד החינוך לחצו כאן.  
     
  • LerGo – אתר אינטרנט המאפשר לבנות שיעורים הכוללים סרטונים, שאלות מסוגים שונים, הוספת קבצי שמע ועוד. דרך נהדרת לעודד את התלמידים ללמידה יעילה, מהנה ומעניינת. למעבר לאתר ניתן ללחוץ פה.
יש לכם טיפים נוספים שתרצו לחלוק עם החברים? כתבו לנו!

 

 
 
דף הבית טלפוןפייסבוק