מידעון ראשון 2019

אגד״ל | מידעון ראשון 2019

דבר הועד המנהל

שלום לכולם, 
חג הפסח בפתח ואיתו, כמו בכל שנה, הכנס השנתי בנושא לקויות למידה. אנו מאחלים לכולכם חופשה נעימה ומלאת חוויות וכוחות מחודשים.
זהו המידעון הראשון לשנת 2019 ואנו רוצים לעדכן אתכם בפעילות העמותה בשנה שחלפה וכן לכתוב מעט על מה שצפוי לנו בחודשים הקרובים. לצפייה במידעונים קודמים לחצו כאן.

 
מה צפוי לנו בתקופה הקרובה?
 

הכנס השנתי ללקויות למידה
ביום שלישי, ה- 16.4.2019 יתקיים הכנס השנתי בנושא לקויות למידה, שיתמקד הפעם בנושא תוכניות התערבות. הולך להיות מעניין ומעשיר כרגיל וזו הזדמנות מצוינת לפגוש חברים, קולגות וחוקרים ולהתעדכן במה שקורה בשטח. מחכים לראותכם! לתוכנית הכנס ולרישום לחצו כאן.
השתלמויות עתידיות
אחת ממטרות העמותה היא קידום מקצועי של חבריה גם לאחר סיום הלימודים. בדיוק בשביל זה הקמנו את מערך ההשתלמויות שלנו ואנו מציעים מגוון השתלמויות שיענו על הצרכים המקצועיים של כולנו. הפעם אנחנו שמחים לבשר על קיומן של ארבע השתלמויות:

השתלמות "הטכנולוגיה בשירות הקשב והלמידה" – בהנחייתה של אפרת קוצר. המפגש יתקיים בתאריך 20/5 יום שני, בין השעות 16:00 – 19:30.
לפרטים נוספים ולרישום לחצו כאן.

השתלמות "הוראה מותאמת במתמטיקה לבית הספר היסודי" – בהנחייתה של ויקי שמש. המפגשים יתקיימו בתאריכים 27/5 יום שני, 29/5 יום רביעי, 5/6 יום רביעי, 12/6 יום רביעי, בין השעות 16:00 – 19:15.
לפרטים נוספים ולרישום לחצו כאן.

השתלמות "מבדק 'שמש' ותהליך השיום" – בהנחייתה של ד"ר מיכל בירן. המפגש יתקיים בתאריך 19/06 יום רביעי, בין השעות 16:00-20:00.
לפרטים נוספים ולרישום לחצו כאן.

השתלמות "אסטרטגיות למידה והוראה" – בהנחייתה של ציפי משולם. המפגשים יתקיימו בתאריכים 12/7 יום שישי, 15/7 יום שני, 19/7 יום שישי, 22/7 יום שני בין השעות 09:30-13:15.
לפרטים נוספים ולרישום לחצו כאן.

 
עדכונים מהשטח – סיכום פעילות העמותה בשנת 2018 ותחילת 2019
 

כנסים
בחודשים מרץ - אפריל 2018 קיימנו שני כנסים מרובי משתתפים: הכנס השנתי בנושא לקויות למידה, שהתקיים, זו השנה הרביעית, באוניברסיטת בר-אילן, והשני, יום העיון השני בנושא לקויות למידה בשפה הערבית, שהתקיים באוניברסיטת חיפה. שני הכנסים זכו להצלחה רבה והוצגו בהם תכנים מרתקים ורלוונטיים לאנשי המקצוע בתחום שלנו. לצפייה בחלק ממצגות הכנס השנתי בנושא לקויות למידה לחצו כאן.

ב- 17.3.19 התקיים באוניברסיטת חיפה יום העיון השלישי של אגד"ל בנושא לקויות למידה בשפה הערבית, בשיתוף עם מכללת סכנין, עם המכללה האקדמית הערבית לחינוך בישראל ובתמיכתו של מרכז אדמונד י. ספרא לחקר המוח ולקויות למידה באוניברסיטת חיפה. יום העיון, כמו שני קודמיו, נחל הצלחה רבה והשתתפו בו כ- 200 סטודנטים, מורים, מרצים וחוקרים מכל הארץ, אשר דנו בנושאים מגוונים. מי שפספס, מוזמן לצפות בהרצאות הכנס אשר צולמו ע"י צוות מרכז ספרא באתר של המרכז. לצפייה לחצו כאן.השתלמויות שהתקיימו לאורך השנה
במהלך שנת 2018 נערכו שתי השתלמויות. השתלמות BRC, בה נלמד לעומק אבחון ה- BRC, המהווה אבחון נוירו-קוגניטיבי ממוחשב. וכן, השתלמות על מבדק "שמש" ותהליך השיום. ההשתלמויות קיבלו תגובות חיוביות מהמשתתפים, ובהתאם לכך הרחבנו השנה את מערך ההשתלמויות המוצע מטעם אגד"ל. למערך ההשתלמויות החדש, לחצו כאן.

מפגשי חברים
במהלך השנה התקיימו שני מפגשי חברים, האחד בתל אביב והאחד בחיפה, בהם היתה הזדמנות לחברי העמותה להיפגש אחד עם השני, להכיר את צוות הועד המנהל ולדון בקידום המקצוע שלנו, מול אוכלוסיות רחבות ומקצועות נוספים.הפעילים העלו רעיונות להגברת מעורבותם בנעשה בעמותה ולעשייה משותפת לקידום המקצוע. אנו שמחים לראות את התמיכה של הפעילים בעמותה, וקוראים לחברים נוספים לקחת חלק בפרויקטים שיקדמו את הפרופסיה שלנו ויסייעו למגוון אוכלוסיות.

חודש המודעות ללקויות למידה והפרעות קשב
באוקטובר 2018 ציינו את חודש המודעות ללקויות למידה. במסגרת החודש קיימנו מספר פעילויות שמטרתן היתה העלאת המודעות ללקויות למידה ולהפרעת קשב בקרב הציבור. להלן הפעילויות העיקריות שהתקיימו במהלך החודש:

  • ערב מומחיות בעמוד הפייסבוק של העמותה – גם השנה, בשנת 2018, קיימנו ערב שאלות ותשובות בעמוד הפייסבוק שלנו. הגיעו אלינו שאלות רבות שקיבלו מענה מקצועי ואדיב מצד המומחיות שלנו, שעשו את עבודתן, גם השנה, בהתנדבות. לצפייה בשאלות ובתשובות שעלו בערב זה לחצו כאן. לצפייה בשאלות ותשובות מערבי מומחיות נוספים לחצו כאן.
  • התחלנו בהכנת מפגשי הרצאות בנושא קידום קריאה להורים והשנה, במסגרת חודש המודעות ללקויות למידה 2019 אנו מצפים לביצוע הרצאות בפריסה רחבה.
  • תחרות ציורים נושאת פרסים – גם השנה ערכנו תחרות ציורים, בה השתתפו ילדים עם לקויות למידה והפרעות קשב, שהציור מהווה עבורם דרך ביטוי ומימוש עצמי. ציוריהם הוצגו בלוח השנה היפהפה שלנו, שנשלח למשפחות ומורי התלמידים המשתתפים וכן לחברי העמותה. לצפייה בציורים הזוכים לחצו כאן.

בשל התגובות החיוביות והנרגשות לציורי התלמידים בתחרות נוצר פרויקט חדש, במסגרתו ייצרנו מוצרים מגוונים עם הדפסי ציורי התלמידים, כמובן ברשות הוריהם. המוצרים נמכרים בכנסי הארגון והרווחים מהם יושקעו בפעילויות חברתיות של הארגון, כגון סדנאות להורים ואבחונים בהתנדבות לילדים.


מוזמנים לבוא לכנס הקרוב, ב- 16.4.19 ולהתרשם במו עיניכם :)

מפגשי הועד המנהל

הועד המנהל מקיים מפגשים אחת לחודש. במפגשים אלו נידונו נושאים רבים, תוך התמקדות בדרכי קידום של פרופסיית המומחה ללקויות למידה, וחיזוק הקשרים עם אוכלוסיות שונות ומקצועות נוספים.פגישה עם ראשי החוגים
בתאריך 16.12.18 התקיים מפגש של הועד המנהל של אגד"ל עם ראשי החוגים וחוקרים מובילים בתחום לקויות הלמידה, המכשירים מומחים ללקויות למידה באוניברסיטאות ובמכללותבפגישה הוחלט על המשך עבודה משותפת לצורך הגדרת הפרופסיה, הן בהיבט ההכשרה והן בהיבט קידום המומחים בשטח, בבתיה"ס היסודיים, בחטיבות ובתיכונים.

פעילות מול גורמים שונים
השנה וכן במהלך 2019 קיימנו פגישות עם גורמים שונים לקידום העמותה כמו אשת יח"צ, עורכי דין וכן פרסמנו נייר עמדה ויצרנו קשר עם גורמים בועדת החינוך של הכנסת. מידע מפורט יימסר באסיפה הכללית ב- 16.4.19. לקריאת נייר העמדה בנושא מיהו מאבחן מוכר ניתן להיכנס לכאן.

ממשיכים לקדם את פרויקט "מומחי תוכן"!
אנו ממשיכים גם השנה בפרויקט "מומחי תוכן" באגד"ל. אנו ממשיכים לקבל פניות מבתי ספר ומגורמים ממשרד החינוך לתרום מהידע המקצועי שלנו. בהתאם לכך, אנו מזמינים את חברי העמותה להצטרף לפרויקט, לתרום מהידע שלהם ולעזור לקידום הפרופסיה שלנו.
לצפייה בקולות הקוראים ובהצעות עבודה בקרו את לשונית "לוח דרושים" באתר שלנו, לצפייה בהצעות הנוספות לחצו כאן.

חברי עמותה בתקשורת בשנת 2018
ד"ר הייתם טאהא התראיין לכתבה שעסקה בנושא האבחונים והחשיבות בפנייה למומחי לקויות למידה. בכתבה מוזכרים חברי אגד"ל באופן ספציפי כאנשי המקצוע המומחים בתחום. לקריאת הכתבה לחצו כאן.
תמר פייר בכתבה על דיסלקסיה ולמה כדאי לשים לב כאשר הילד מתקשה בקריאה. לקריאת הכתבה לחצו כאן

 

הרשמה לחברות באגד״ל - 2019

לכל המומחים והמומחיות ללקויות למידה מהרו להירשם לחברות בעמותת אגד"ל,
זהו הזמן להשפיע על עתיד המקצוע שלנו
!!!

לרישום לחצו כאן
 

ביטוח מקצועי

עמותת אגד״ל שמחה להזכיר על קיומו של הסכם עם חברת רפופורט סוכנות לביטוח בע"מ, בנושא ביטוח אחריות מקצועית למאבחנים ומטפלים – המיועד לחברים באגד"ל. הפוליסה מכסה גם נזקים תאונתיים במקום עבודתכם. הסכם זה נערך לאחר שנבדקו מספר אפשרויות מול מספר חברות ביטוח, ולאחר שהתייעצנו עם עורכי דין ומומחים בנושא.

כדאי לדעת, ביטוח אחריות מקצועית מכסה מקרים בהם מוגשת תביעה כלשהי בעקבות נזק שנגרם על ידי המומחה ללקויות למידה לאדם שלישי (למשל, תלמיד שהגיע לאבחון או לטיפול). איננו חושבים על כך, וברור לכולנו שטובת הילד עומדת לנגד עינינו. יחד עם זאת, הורים לא תמיד מסכימים עמנו ובעקבות כך אנו עשויים להיות חשופים לתביעת רשלנות מקצועית.
הביטוח מהווה רשת ביטחון שהיא רלוונטית לכל אחד ואחד מאתנו, בין אם הוא שכיר ובין אם עצמאי. קחו בחשבון, כי גם אם הנכם שכירים אינכם בהכרח מוגנים מפני תביעת רשלנות מקצועית. זוהי אחריותכם לוודא שמקום עבודתכם מגן מפני תביעות אישיות. אם הנכם עצמאיים, על אחת כמה וכמה כשאין גב ביטוחי, ההמלצה היא ככלל לא להתחיל לעבוד בהעדר כיסוי ביטוחי!
אנחנו מבקשים להדגיש – ההצטרפות להסכם הביטוח הינה אישית וולנטרית. גם מאבחנים שאינם חברי אגד"ל יכולים להצטרף להסכם הביטוח, חשוב לברר את התנאים עבור מי שאינו חבר!
פרטים נוספים על פוליסת הביטוח ניתן למצוא כאן. במידה ותרצו שאיש קשר מטעם סוכנות הביטוח ייצור עמכם קשר, יש להירשם כאן.  

 
פינת הטיפים

Classkick – אפליקציה חינמית המאפשרת לבנות ולשתף משימות עם תלמידים, תוך יצירת למידה אקטיבית ומהנה. יתרון משמעותי של האפליקציה היא היכולת לתת משוב על משימות התלמידים בזמן אמת, באמצעות כתיבה, הקלדה או הקלטה של המשוב וצירופו למשימה של התלמיד.

יש לכם טיפים נוספים שתרצו לחלוק עם החברים? כתבו לנו!
 
 
 
דף הבית טלפוןפייסבוק