מידעון מסכם 2019

אגד"ל / מידעון מסכם 2019
דבר הועד המנהל

שלום לכולם, 
זהו המידעון המסכם לשנת 2019 ואנו רוצים לעדכן אתכם בפעילות העמותה בשנה שחלפה וכן לכתוב מעט על מה שצפוי לנו בחודשים הקרובים. לצפייה במידעונים קודמים לחצו כאן.

עיקרי הפעילות השנה
 • פעילות מול משרד החינוך וראשי החוגים בנושא כניסת מאבחנים בעלי תואר שני בלקויות למידה למרכזי האבחון בשפ"חים; סיוע לחברי עמותה בהסדרת רישום למרכזי האבחון.
 • פרסום והפצה של כתבות לעיתונות ומתן ראיונות בתקשורת.
 • פעילויות לרגל חודש המודעות ללקויות למידה באוקטובר 2019; ארגון תחרות ציורים עבור ילדים המתמודדים עם לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז, קיום ערב שאלות ותשובות בפייסבוק והעברת הרצאה להורים.
 • ארגון כנסים בנושא לקויות למידה.
 • ארגון השתלמויות לטובת הכשרה מקצועית בנושא לקויות הלמידה.
 • השקת מועדון הטבות עבור חברי העמותה.
 • סרטון תדמית (יתפרסם בקרוב).
 • אתר אינטרנט חדש שיכלול מידע רב בנושא לקויות למידה ומאגר מומחים (יתפרסם בקרוב).
 
הצטרפות לעמותה
על מנת שנוכל להמשיך ולהרחיב את פעילותנו ולהגביר את כוחנו, אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו!  מהרו להירשם בהרשמה המוקדמת בה חברים חדשים יזכו ב-10% הנחה וחברים המחדשים את חברותם יזכו ב- 20% הנחה.

אנו מזכירים לכם כי העמותה בוחרת בקפידה את חבריה, ומתקבלים אליה באופן אוטומטי רק מומחים ללקויות למידה בוגרי תואר שני במוסדות להשכלה גבוהה. כל מקרה אחר נידון לגופו בוועדת קבלה באופן מעמיק ומקצועי. 
!להצטרפות לעמותה לחצו כאן
 
פעילות עתידית
אנו שמחים להודיע על קיומם של שני הכנסים השנתיים של אגודת אגד"ל, אנו מזמינים מרצים ובוגרי החוגים ללקויות למידה בעלי ידע ייחודי בתחום להגיש תקצירים להצגה בכנסים הללו.
 • יום העיון הרביעי בנושא לקויות למידה בשפה הערבית הנערך על ידי עמותת אגד"ל ומרכז י.ספרא לחקר המוח בלקויות למידה באוניברסיטת חיפה יתקיים ב- 8.3.20, לכניסה לקול קורא להגשת תקצירים לחצו כאן.
 • הכנס השנתי השישי ללקויות למידה יתקיים ב- 6.4.20 באוניברסיטת בר-אילן, לכניסה לקול קורא להגשת תקצירים לחצו כאן.
 
עדכונים מהשטח – סיכום פעילות העמותה 

חודש המודעות ללקויות למידה והפרעות קשב
באוקטובר 2019 ציינו את חודש המודעות ללקויות למידה. במסגרת החודש קיימנו מספר פעילויות שמטרתן העלאת המודעות ללקויות למידה ולהפרעות קשב בקרב הציבור. להלן הפעילויות העיקריות שהתקיימו במהלך החודש:

ערב מומחיות בעמוד הפייסבוק של אגד"ל – גם השנה קיימנו ערב שאלות ותשובות בעמוד הפייסבוק שלנו. המומחיות שלנו היו זמינות לענות על שאלותיכם. ניתן לצפות בשאלות ובתשובות בעמוד הפייסבוק של "אגד"ל".

העברת הרצאה להורים בנושא קידום קריאה. תודה לד"ר עינת קליידר מהוועד המנהל של אגד"ל שהעבירה בהתנדבות את ההרצאה. תחרות ציורים נושאת פרסים – גם השנה ערכנו תחרות ציורים, בה השתתפו ילדים עם לקויות למידה והפרעות קשב, שהציור מהווה עבורם דרך ביטוי ומימוש עצמי. כמדי שנה. חברי אגד"ל יקבלו לוח שנה שמאגד כמה מהציורים שהוגשו לתחרות. ניתן יהיה לרכוש מוצרים נוספים המבוססים על ציורי הילדים במהלך הכנסים שלנו. ההכנסות מהמכירה יושקעו בארגון פעילויות נוספות לטובת תחום לקויות הלמידה.
 
חברי אגד"ל בתקשורת בשנת 2019
29.10 – רשת ב' (כאן), ד"ר מיכל לרנר התראיינה לתוכנית "זה מגיע לכם" בהנחייתה של ד"ר גילי תמיר בנושא זכויות סטודנטים בהשכלה הגבוהה. ניתן לשמוע את הראיון דרך הקישור.

9.9 - ynet, ד"ר רותי דקל פרסמה כתבה בה היא מסבירה שלא כל קושי בלימודים שילדים חווים ניתן לאבחן כלקות למידה. בכתבה ניתנים הסברים על לקויות למידה שונות וכן מידע על אבחונים. ניתן לקרוא את הכתבה כאן.

ידיעות אחרונות, אפרת לוצאטו בכתבה "הקשיבו - הקשיבו" שהתפרסמה במוסף זמנים בידיעות אחרונות, חלקה מידע בנוגע למצבים בהם יש להפנות לאבחון ילדים שחווים קשיים בלמידה ומה הם ההבדלים בין סוגי אבחונים שונים.

31.8 - ידיעות אחרונות, ד"ר ענת משה על הכניסה לכיתה א' בכתבה "בוקר טוב תלמידים". ניתן לקרוא את הכתבה בקישור.
 
20.8 - כל הזמן, כתבה של מירי זולטי פוזננסקי על ניצול מיטבי של החופש לשם התארגנות לקראת שנת הלימודים. ניתן למצוא את הכתבה בקישור.
 
14.8 - מוסף זמנים בידיעות אחרונות, טיפ של מירי זולטי פוזננסקי חברת העמותה לקראת תחילת שנת הלימודים.
 
3.7 - מוסף זמנים, ידיעות אחרונות, בכתבה מרואיינות חברות העמותה מירי זולטי פוזננסקי ומיה יכיני בנושא עידוד קריאה בקרב ילדים. ניתן לקרוא בקישור. 
 
11.6 - אתר סרוגים, בכתבה מרואיינות חברות העמותה מירי זולטי פוזננסקי ומיה יכיני לכבוד שבוע הספר בנושא קריאה אצל ילדים. את הכתבה ניתן למצוא בקישור. 
 
רדיו צפון, ד"ר שני קחטה התראיינה לתוכנית "כל הזכויות" עם עוה"ד סאמי אבו ורדה בנושא אבחון תלמידים עם לקויות למידה והפרעות קשב. ניתן לשמוע את הראיון בקישור (15:27-28:37).
 
אפריל - כתבות על הרגלי האכילה של בעלי הפרעות קשב, בעקבות מחקר של ד"ר יהודה פולק ושירלי הרשקו, המחקר נערך בבית הספר לחינוך באוניבריסיטה העברית והוצג בכנס השנתי של אגד"ל. את הכתבה  שהתפרסמה בישראל היום, ניתן למצוא בקישור. את הכתבה שפורסמה בערוץ 7 ניתן לקרוא בקישור. המחקר אוזכר בתחנת הרדיו גלי צה"ל.
 
14.4 - ynet הורים, כתבה בנושא הורים לילדים עם הפרעות קשב, בכתבה מרואיינת פרופסור ציפורה שכטמן מאוניברסיטת חיפה לקראת הרצאתה בנושא בכנס השנתי של אגד"ל. את הכתבה ניתן למצוא בקישור.
 
רשת ב' (כאן) - שני קחטה התראיינה לתוכנית "זה מגיע לכם" על הכנס השנתי של עמותת אגד"ל ועל הסוגיות המרכזיות שנמצאות על הפרק בתחום לקויות הלמידה והפרעות הקשב. ניתן לשמוע את הראיון בקישור
.
כנסים
ביום ראשון ה-17.3.2019 התקיים יום עיון בנושא לקויות למידה בשפה הערבית. כמדי שנה, אנו שמחים על ההיענות וההשתתפות ביום העיון. ניתן לצפות בתוכנית יום העיון כאן.
 
ביום שלישי ה-16.4.2019 התקיים הכנס השנתי בנושא לקויות למידה, שהתמקד בנושא תוכניות התערבות. הכנס היה מעניין ומעשיר והיווה פלטפורמה ליצירת קשרים בין קולגות, חוקרים וחברים. לצפייה בתכנים שהועברו בכנס לחצו כאן
 
השתלמויות שהתקיימו לאורך השנה
גם במהלך שנת 2019 המשכנו להציע השתלמויות מקצועיות בתחום לקויות הלמידה, המשתתפות בהשתלמויות השונות הביעו שביעות רצון גבוהה ולכן אנו נמשיך להציע השתלמויות גם בשנה הקרובה.
 • בחודש מאי, אפרת קוצר העבירה סדנה בנושא הטכנולוגיה בשירות הקשב והלמידה. בהשתלמות הוסברו יתרונות הטכנולוגיה עבור תלמידים עם הפרעות קשב וליקויי למידה תוך התמקדות בקשייהם הספציפיים. בנוסף, משתתפי ההשתלמות נחשפו והתנסו בטכנולוגיות סיוע לשירות התלמידים ובכלים מתוקשבים לשימוש המורה. המשתלמות ציינו לטובה את מקצועיות המרצה ואת מגוון הכלים שהוצגו והתאמתם לתלמידים עם לקויות למידה והפרעות קשב.
 • בחודש יולי, התקיימה השתלמות בת שלושה מפגשים בנושא אסטרטגיות למידה והוראה שהועברה על ידי ציפי משולם. מטרת ההשתלמות הייתה הקניית אסטרטגיות למידה והוראה בקריאה ובכתיבה תוך הבנה מעמיקה של ממדי ההבנה, מבנים טקסטואליים ותרומת תרשימים לשיפור הבנת הנקרא. כמו כן, בהשתלמות הוצגו שיטות לכתיבת תשובה מיטבית בהתאם למבנה הפסקה וכתיבת סיכום. ההשתלמות זכתה גם הפעם למשובים חיוביים בשל רמת המקצועיות והמומחיות הגבוהה של מעבירת ההשתלמות.
 • בחודש יולי התקיימה השתלמות בת שלושה מפגשים בנושא הוראה מותאמת במתמטיקה לבית הספר היסודי. במהלך ההשתלמות, ויקי שמש הכירה למשתתפים מודלים לבניית שיעור אפקטיבי, התערבות נכונה, הבנה ותרגול במתמטיקה והעניקה כלים פרקטיים להוראה מותאמת של מקצוע המתמטיקה בבתי הספר היסודיים. המשתתפות בהשתלמות ציינו כי ההשתלמות היתה מצוינת ומקצועית, סיפקה כלים פרקטיים והסברים על הוראת מתמטיקה.
 • ב-4.7 התקיימה השתלמות בת ארבע שעות בנושא מבדק 'שמש' ותהליך השיום: התהליך התקין, ליקויים אפשריים ואבחון. מטרת הסדנה, אותה העבירה קלינאית התקשורת ד"ר מיכל בירן, הייתה להכיר את תהליך השליפה הלקסיקאלית, להכיר את מאפייני הליקויים השונים בשיום, את הדרכים להגיע להבחנה מבדלת ביניהם ואת מבדק ה'שמש'.
 
מפגשי הועד המנהל
הועד המנהל מקיים מפגשים אחת לחודש. במפגשים אלו נידונו נושאים רבים, תוך התמקדות בדרכי קידום של פרופסיית המומחה ללקויות למידה, וחיזוק הקשרים עם אוכלוסיות שונות ומקצועות נוספים. בחלק מהפגישות השתתפו חברות אגד"ל נוספות המעוניינות לתרום לקידום הפרופסיה.

 
מועדון ההטבות
לכבוד חודש המודעות ללקויות למידה שהתקיים בחודש אוקטובר, השקנו מועדון הטבות עבור חברי האגודה!
פרטים על ההטבות נשלחים לחברי האגודה במייל ומפורסמים בקבוצות הפייסבוק ועמוד הפייסבוק של אגד"ל.
 
ממשיכים לקדם את פרויקט "מומחי תוכן"!
אנו ממשיכים גם השנה בפרויקט "מומחי תוכן" באגד"ל. אנו ממשיכים לקבל פניות מבתי ספר ומגורמים ממשרד החינוך לתרום מהידע המקצועי שלנו. בהתאם לכך, אנו מזמינים את חברי אגד"ל להצטרף לפרויקט, לתרום מהידע שלהם ולעזור לקידום הפרופסיה שלנו. 

 

ביטוח מקצועי
 
עמותת אגד״ל שמחה להזכיר על קיומו של הסכם עם חברת ענת רפופורט סוכנות לביטוח בע"מ, בנושא ביטוח אחריות מקצועית למאבחנים ומטפלים – המיועד לחברים באגד"ל. הפוליסה מכסה גם נזקים תאונתיים במקום עבודתכם. הסכם זה נערך לאחר שנבדקו מספר אפשרויות מול מספר חברות ביטוח, ולאחר שהתייעצנו עם עורכי דין ומומחים בנושא.
כדאי לדעת, ביטוח אחריות מקצועית מכסה מקרים בהם מוגשת תביעה כלשהי בעקבות נזק שנגרם על ידי המומחה ללקויות למידה לאדם שלישי (למשל, תלמיד שהגיע לאבחון או לטיפול). איננו חושבים על כך, וברור לכולנו שטובת הילד עומדת לנגד עינינו. יחד עם זאת, הורים לא תמיד מסכימים עמנו ובעקבות כך אנו עשויים להיות חשופים לתביעת רשלנות מקצועית.
הביטוח מהווה רשת ביטחון שהיא רלוונטית לכל אחד ואחד מאתנו, בין אם הוא שכיר ובין אם עצמאי. קחו בחשבון, כי גם אם הנכם שכירים אינכם בהכרח מוגנים מפני תביעת רשלנות מקצועית. זוהי אחריותכם לוודא שמקום עבודתכם מגן מפני תביעות אישיות. אם הנכם עצמאיים, על אחת כמה וכמה כשאין גב ביטוחי, ההמלצה היא ככלל לא להתחיל לעבוד בהעדר כיסוי ביטוחי!
אנחנו מבקשים להדגיש – ההצטרפות להסכם הביטוח הינה אישית וולנטרית. גם מאבחנים שאינם חברי אגד"ל יכולים להצטרף להסכם הביטוח, חשוב לברר את התנאים עבור מי שאינו חבר!
פרטים נוספים על פוליסת הביטוח ניתן למצוא 
כאן. במידה ותרצו שאיש קשר מטעם סוכנות הביטוח ייצור עמכם קשר, יש להירשם כאן.  
 
 
דף הבית טלפוןפייסבוק